کاشت سه گیاه پاپیتال در محله تهران نو

دسته بندی : زیست بوم
گروهی / فردی : افراد
 

برای مبارزه با آلودگی هوا دو راه کلی هست:

 

1. جلوگیری از تولید دود در وسایل دودزا

2. جذب دودهای تولیدی در طبیعت و مهار آنها

 

خب راه حل نخست از توان آدمهای عادی خارج است و باید حکومتگران به صنعتگران دستور بدهند خودروهای برقی بسازند و برق آنها هم از منابع پاک تامین شود.

اما راه حل دوم از عهده شهروندان معمولی هم برمیاید و آن چیزی نیست جز ایجاد فضای سبز به هر شکل ممکن:

درختکاری، نهالکاری، بوته کاری، و کاشت هر گونه گیاه در هر جای ممکن از این جنگل آهن و سیمان و دود به نام تهران!

 

تصمیم گرفتم حرکتی بزنم. در نزدیک خانه ام جایی را نشان کردم. مهمترین چالش آب است. با نگهبان آن محوطه صحبت کردم و خیالم بابت آبیاری و رسیدگی به کاشته ها تا اندازه ای راحت شد. سه تا گلدان پاپیتال خریدم و کاشتم، به همین سادگی! laughing

--------

آشنایی با "پاپیتال" یا عشقه؛ بهترین گیاه زینتی

نام فارسي: پاپيتال انگليسي ( عشقه، پيچك)
نام علمي : Hedera Helix
نام تيره: Araliaceae
نام انگليسي: Ivy

پاپیتال نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی امتیازهای زیادی دارد. بسیار کم توقع و کم غذاست. خشکی خاک را دوست دارد و از سرما لذت می برد. هر چند یک گیاه آپارتمانی است اما در باغچه هم سبز می شود. در باغچه آن قدر سریع رشد می کند که ظرف چند سال همه باغچه را می گیرد.

نه تنها به عنوان یک گیاه پوششی و رونده مورد توجه همگان است بلکه گیاهی است بالارونده که از در و دیوار خانه بالا می رود.

دوستدار نور زیاد است اما آفتاب گرم تابستان، نوک و لبه برگهایش را می سوزاند.

در زمستان هر هفته یک بار به آن آب بدهید، خاک مناسب پاپیتال خاک نرم و سرشار از کمپوست و مواد غذایی است، در صورتی که ساقه های پاپیتال را روی زمین بخوابانید ریشه های نابجا می زند.

روش تکثیر پاپیتال استفاده از قلمه ساقه در فصل بهار می باشد.

خصوصيات: خزان كننده و هميشه سبز – ارتفاع بيش از 25 سانتيمتر و گياهي بالا رونده و در فضاي سبز منزل و بيرون به عنوان پوشاننده تنه لخت درختان مورد استفاده قرار مي گيرد و گروهي در گلدان و گروهي پوشاننده خاك هستند . سريع الرشد و در واريته هاي مختلف شكل برگها متفاوت است. هواي گرم و خشك را دوست ندارد.

نور: نور كامل اما به طورغير مستقيم
واريته ابلق نور بيشتري نياز دارد. نور زياد باعث سفيدي و كمرنگ شدن گياه ميشود.

دما: زمستان ( حداقل 8 درجه) و در تابستان ( حداكثر 18 درجه)
اگر دما بالا بود غبارپاشي كنيد .

آبياري: تابستان 2 بار در هفته و در زمستان 1 بار در هفته

غبارپاشي: تابستان هر روز غبارپاشي كنيد . اگر هوا خنك بود هفته اي 1 بار غبارپاشي كنيد و براي تامين رطوبت دايمي از زير گلدان سنگريزه دار و آب استفاده كنيد بدون تماس آب با ته گلدان

خاك: انواع كمپوست ليموني و پيت و يا خاك باغچه همراه كمي تورب يا خاك برگ دوستدار خاك قليايي ميباشد.

كوددهي: 3 گرم در ليتر هر 2 هفته 1 بار با اضافه نمودن كودهاي مخصوص گياهان زينتي به صورت محلول از ارديبهشت تا مهر ماه

ازدياد: در بهار يا تابستان گرفتن قلمه از شاخه هاي در حال رشد و پيوند آن روي پايه هاي مقاوم قلمه ها با طول 12-8 سانتيمتر از انتهاي شاخه از اواسط بهار تا اواخر تابستان

عوارض درمان: برگها در تابستان رنگ خود را از دست ميدهند كه در اثر نور زياد است . برگها حالت ابلق خود را از دست ميدهند كه در اثر زياد بودن تغذيه و كمبود نور است . ساقه ها بلند و منحرف شده اند و فاصله بين دو برگ زياد است و برگها ميافتد و برگها در تمام سطوح گلدان سياه مي شوند كه همگي در اثر آبياري زياد است.

نكته: گياه بالاي 3 سال را در بهار تعويض كنيد و گياه در حال رشد هر سال 2 بار نياز به تعويض دارد . در صورت سنگين بودن خاك مي توانيد خاك سطحي را با خاك نو و غني عوض كنيد.

 

منابع بیشتر برای مطالعه:

  

معرفی عشقه

پاپیتال ( ENGLISH IVY )

پاپیتال – گیاه تصفیه کننده هوا

معرفی و آشنایی با گیاه عشقه

--------

خواستم کنار دیوار باشه که به مرور سطح دیوار را بپوشاند و بخشی از آلودگی هوای پیرامون بزرگراه را بگیرد.

 
 
یک فعال محیط زیست کاشت گیاه پاپیتال یا عشقه را در خیابان های کلان شهرها مهمترین راهکار کاهش آلودگی هوا عنوان کرد.

حسن موسوی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: بسیاری از طرح هایی که در طرح جامع کاهش آلودگی هوا مطرح شده به استاندارد سازی سوخت و خودرو ها مربوط می شود که اگرچه در کاهش آلودگی هوا موثر هستند اما بسیار زمان برند.

به گفته وی، اما طرح کاشت گیاه پاپیتال یا عشق که بیش از 80 گونه مختلف دارد و گیاهی همیشه سبز، سریع الرشد و سازگار با شرایط مختلف آب و هوایی است در کاهش آلودگی هوا بسیار موثر است که باید هر چه سریعتر اجرایی شود.

موسوی با بیان اینکه این گیاه بومی جزایر قناری است اظهار داشت: حدود 60 تا 70 سال پیش بسیاری از کشورهای اروپایی با کاشت این گیاه در معابر و خیابان های خود موجب کاهش بسیار زیادی در میزان آلاینده های هوا شدند.

این فعال محیط زیست تصریح کرد: این گیاه در حال حاضر در بسیاری از خیابان های تهران مانند پارک شهر وجود دارد و با اینکه با پیچیدن به دور یک درخت از ان بالا می رود و تا ارتفاع حدود 30 متر می رسد اما هیچ آسیبی به گیاه میزبان خود نمی زند بلکه باعث افزایش رشد و نمو میزبان هم می شود.

وی افزود: این گیاه با شرایط آب و هوایی گوناگون سازگار می شود و دمای 18- درجه سانتیگراد تا حدود 40 درجه سانتیگراد را تحمل می کند.

موسوی با بیان اینکه پاپیتال 5 تا 8 برابر سوزنی برگان اکسیژن تولید می کند یاد آور شد: تهیه و کاشت این گیاه بسیار راحت و ارزان قیمت است و از هر ساقه می توان حدود 200 قلمه تهیه کرد که ظرف یک هفته ریشه می زنند و در خاک معمولی به سرعت رشد می کنند و در جذب آلاینده های هوا بسیار موثر است.

به گفته وی، تولید اکسیژن در بسیاری از گیاهان مانند شمشاد در شرایط برفی کاهش می یابد در حالیکه این گیاه حتی در صورتی که از برف پوشیده باشد باز هم اکسیژن بسیار زیادی تولید می کند.

موسوی با بیان اینکه برگهای این گیاه به اشکال مختلف قلبی شکل ، مثلثی، گرد و پنجه ای وجود دارد خاطر نشان کرد: این گیاه از نظر تزیینی نیز بسیار زیباست و یکی از دلایل زیبایی بسیاری از خیابان های اروپایی همین گیاه است.  

--------

برای اینکه این تجربه لذتبخش را با دیگران سهیم کنم، امکانش هست مردم را در هزینه ها دخیل کنم. انگاری که حامیان این طرح، هزینه را از پیش فراهم کرده اند و اجرایش به دست من بوده. اینطوری راه باز میشود در طرحهایی با ابعاد بزرگ، اگر هواداران محیط زیست تامین مالی را به انجام برسانند، اجرای پروژه به شدت آسانتر خواهد شد.

کاش همه بیابانها جنگل شوند، همه دیوارها از گیاه پوشانده شوند، بجای چمن که مناسب اقلیم ایران نیست، بوته و علف و گیاه باشد و توسط جانوران چریده نشود. شهرهای ما باغشهر شود، چنانکه در قدیم بود. هر چه بلا ما آدمها سر طبیعت آوردیم، جبران کنیم و یک کلام: یک نفس راحت بکشیم ... یعنی میشه؟

 

نصب دیوار خزه‌ای در شهر اشتوتگارت برای کاهش غلظت آلاینده‌های هوا

 یک خبر خوب اینه که گیاهان بالارونده فقط این گونه نیستند و چند گونه از آنها وجود دارد:

--------

شگفتی پرورش گیاهان بالارونده

افراد صاحب ذوق و سلیقه حتی در کلانشهرها هم می‌توانند به باغبانی رو بیاورند. آنها در این وادی نه‌تنها لذت کم‌نظیر همجواری با گیاهان را تجربه می‌کنند، بلکه حتی اندک آرامشی را نیز برای خود و دیگران به ارمغان می‌آورند. در این روزهای بهاری با اندک تلاشی می‌توان خود را با طبیعت همراه کرد.

به گزارش جام جم، یکی از جالب ترین ایده ها در فضاهای محدود شهری، طراحی یک باغچه کوچک عمودی و نه لزوما افقی است که می توانید براحتی مقدمات آن را در حیاط کوچک یا حتی بالکن کمتر از نیم متر در نیم متر منزل خود مهیا کنید. اغلب بوته ها و گل های بالارونده رشد خوبی دارند و برای نگهداری از آنها نباید زحمات زیادی را متحمل شد. تنها کاری که باید انجام شود، قرار دادن آنها در جهت مناسب و حفظ و نگهداری و هرس به موقع است. (ادامه مقاله / همچنین برگه "عکسها" را هم ببینید)

--------

این توضیحات را نیز میتوانید بخوانید: بذر گل موچسب - Boston ivy seed

 

برای دانستن مشخصات کلی گیاهان مناسب بالارونده از دیوار، این فهرست را بخوانید: گیاهان مناسب بالارونده از دیوار

(شامل: پیچ اناری گل درشت، کلماتیس، پاپیتال یا عشقه، پیچ امین الدوله، مو چسب، پیچ پلی گونوم یا هفت بند، نسترن، پیچ گلیسین)

 

بانی حمیدرضا شعبانی
Hamidreza.shabany@gmail.com
t.me/korush_great
نشانی
Tehran new-balaye metro Kolahduz-falake Lowzi-entehaye khiabane Afzali
تهران
تهران
ایران
کارزارهای بانی اینجا را کلیک کنید تا دیگر کارزارهای ساخته شده به دست این کاربر را ببینید
آمار حامیان مبلغ هنگام
متنفر از دود  ریال 200,000.00 2018-03-01
سونیا92  ریال 60,000.00 2018-02-22
داود لاهیجانی  ریال 100,000.00 2018-02-22
ابراهیم شادمان  ریال 100,000.00 2018-02-17

س-م-ر

پایان کارزار به هنگام

س-م-ر

آغاز کارزار به هنگام

 ریال 460,000.00
از  ریال 300,000.00
0
روز مانده
153.33%
تامین مالی شده

نوع تامین مالی: پشتیبانی مالی

این کارزار در این زمان پایان می یابد: 2018-03-09

جزییات پاداشها

سپاس از شما. دستتون درد نکنه. تنتون سالم باشه. میخواستم مانند برخی کارزارهای اینجا که برای حداقل مبلغ پاداش "ارسال ایمیل تشکر" را درج کرده اند عمل کنم، یادم افتاد همین کار انرژی مصرف میکنه که برق میخواد و در انتهای زنجیره اش به گرمایش کره زمین سهم میرسونه! پس لطفا فرستادن انرژی مثبت من را همینجوری پذیرا باشید و امیدوارم خیرش در زندگی نصیبتون بشه

پشتیبانی مالی کردن 50000 ریال یا بیشتر


0
عدد پاداش به فروش رفته
64x64 خب این یعنی انگاری شما نهال را خریداری کرده اید. چقدر هم خوب ^_^ چون قراره این مدل کارها به شکل محلی انجام بشه، پاداشی که میتونم پیشنهاد بدم اینه که اگر در محله تهران نو ساکن هستید و بخواهید خودتون اقدام به درختکاری کنید، روی کمکم حساب کنید. زمانش رو با ایمیل هماهنگ میکنیم. مثلا شاید برنامه بریزیم کل اون دیوار رو با پاپیتال یا هر نوع گیاه عمودرونده بپوشانیم! بعدش هم ازش یک گزارش دربیاد و در همشهری چاپ بشه

پشتیبانی مالی کردن 100000 ریال یا بیشتر


2
عدد پاداش به فروش رفته
بانی

حمیدرضا شعبانی
Hamidreza.shabany@gmail.com
t.me/korush_great
دیگر کارزارهای بانی